Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Pozwalają one na połączenie wszystkich typów ekspresji dziecięcej: plastycznej, słownej, muzycznej i ruchowej. Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocje oraz wyostrzają wszystkie zmysły dziecka. Wprowadzanie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Jest też okazją do wspaniałej zabawy, dając wiele satysfakcji. Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania i koncentrowania uwagi.
Edukacja teatralna umożliwia wykorzystanie naturalnej skłonności dzieci do naśladowania i zabawy, a także aktywności emocjonalnej i ruchowej.
Podczas zajęć przedszkolaki z grupy Motylków dowiedziały się jak powstaje sztuka teatralna, wzbogaciły swoje słownictwo o takie pojęcia jak reżyser, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny, drama czy pantomima. Dzieci w zabawach w teatr utożsamiały się z przedstawianymi przez siebie postaciami, a wczuwając się w sytuację bohaterów uczestniczyły w ich przygodach.
Zajecia teatralne wprowadziły dzieci w doskonały nastrój i dostarczyły wiele radości oraz satysfakcji.