oddz. Podgórze tel. 733 900 936   oddz. Kochanowskiego mobil:  733 900 936;

 e-mail:sekretariat@spp3.sanok.pl przedszkole3sanok@vp.pl

Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 3

w Sanoku 

 

 

Płaskostopie
definicja – przyczyny – skutki – leczenie – zapobieganie

 

Jedną z najczęściej występujących wad postawy wśród dzieci w wieku przedszkolnym jest płaskostopie, przedstawiamy krótką informację na ten temat.

Płaskostopie jest to wada kończyn dolnych polegająca na obniżeniu łuków wysklepiających stopę. W warunkach prawidłowych stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Między tymi punktami przebiegają trzy główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Ich obniżenie prowadzi do płaskostopia.

 

Płaskostopie może wystąpić w każdym wieku.

 

U małych dzieci do ok. 3-4. roku życia płaskostopie jest oznaką fizjologiczną, a związane jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni. Tym rodzajem płaskostopia u najmłodszych nie należy się martwić, gdyż znika samoistnie wraz rozwojem dziecka.

 

Po ukończeniu 5. roku życia można mówić o płaskostopiu wczesnodziecięcym, spowodowanym przez zbyt dużą wiotkość mięśni i więzadeł, by utrzymać prawidłowy układ stopy.

 

Wśród przyczyn mogących prowadzić do rozwoju płaskostopia u dzieci wymienia się:

 • niewłaściwie dobrane obuwie,

 • nadwaga, powodująca znaczne obciążenie stóp,

 • osłabienie, uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy, skutkujące ich niewydolnością,

 • wrodzona wiotkość więzadeł stopy

Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp, łydek i kręgosłupa, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian. Płaskostopie podłużne doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł.

Płaskostopie należy leczyć poprzez :

 • kształtowanie nawyku prawidłowego stawiania stóp w chodzie, biegu oraz poprawnego trzymania ich w staniu i siedzeniu

 • uprawianie sportów takich jak: pływanie, jazda na rowerze, narciarstwo.

 • nie wolno zapomnieć o zapewnieniu dziecku zdrowego obuwia, zapewniającego prawidłowy rozwój stopy, które to powinno charakteryzować się:
  - odpowiednią wielkością uwzględniającą tzw. naddatek funkcjonalny,
  - mocną i elastyczną podeszwą,
  - szerokim przodem (umożliwiającym ruchy palców),
  -sztywnym napiętkiem, zapewniającym stabilizacje pięty,
  - wygodnym, szerokim i niezbyt wysokim obcasem,
  - nie uciskającym stopy wierzchem,
  - dostosowaniem do pory roku, pogody,

 • ćwiczenia korekcyjne, które wzmacniają mięśnie stóp, np: chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i podnoszenie palcami stóp drobnych przedmiotów z podłogi.

 

Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy:

 • unikać ubierania małego dziecka w ciasne śpioszki, skarpetki czy buciki – niemowlę musi mieć zapewnioną możliwość swobodnego poruszania stópkami, gdyż stymuluje to rozwój mięśni stopy; krępujące ubranka unieruchamiają stopy dziecka, a mięśnie stóp pozbawione ruchu stają się słabe, co sprzyja rozwojowi płaskostopia;

 • podczas przewijania czy przebierania niemowlęcia można bawić się z nim delikatnie, łaskocząc podeszwy stóp – powoduje to odruchowe zgięcie paluszków, co jest dobrym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie stóp;

 • unikać przekarmiania dziecka i rozwoju nadwagi – otyłość, nie sprzyja zdrowiu, a nadmiernie obciążając stopy, często jest przyczyną rozwoju płaskostopia;

 • nie żałować pieniędzy na zakup dobrze dobranych butów, zwłaszcza dla dzieci stawiających swe pierwsze kroki.

  

Spp3 * Przedszzkole nr 3 Sanok * Sanok * Podkarpacie * Przedszkole * błonie * sanockie * podgórze * Kochanowskiego * Samorządowe Przedszkole Publiczne Nr 3