Płaskostopie definicja – przyczyny – skutki – leczenie – zapobieganie
Jedną z najczęściej występujących wad postawy wśród dzieci w wieku przedszkolnym jest płaskostopie, przedstawiamy krótką informację na ten temat.
Płaskostopie jest to wada kończyn dolnych polegająca na obniżeniu łuków wysklepiających stopę. W warunkach prawidłowych stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Między tymi punktami przebiegają trzy główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Ich obniżenie prowadzi do płaskostopia.
Płaskostopie może wystąpić w każdym wieku.
U małych dzieci do ok. 3-4. roku życia płaskostopie jest oznaką fizjologiczną, a związane jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni. Tym rodzajem płaskostopia u najmłodszych nie należy się martwić, gdyż znika samoistnie wraz rozwojem dziecka.
Po ukończeniu 5. roku życia można mówić o płaskostopiu wczesnodziecięcym, spowodowanym przez zbyt dużą wiotkość mięśni i więzadeł, by utrzymać prawidłowy układ stopy.
Wśród przyczyn mogących prowadzić do rozwoju płaskostopia u dzieci wymienia się:
-
niewłaściwie dobrane obuwie,
-
nadwaga, powodująca znaczne obciążenie stóp,
-
osłabienie, uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy, skutkujące ich niewydolnością,
-
wrodzona wiotkość więzadeł stopy
Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp, łydek i kręgosłupa, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian. Płaskostopie podłużne doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł.
Płaskostopie należy leczyć poprzez :
-
kształtowanie nawyku prawidłowego stawiania stóp w chodzie, biegu oraz poprawnego trzymania ich w staniu i siedzeniu
-
uprawianie sportów takich jak: pływanie, jazda na rowerze, narciarstwo.
-
nie wolno zapomnieć o zapewnieniu dziecku zdrowego obuwia, zapewniającego prawidłowy rozwój stopy, które to powinno charakteryzować się: - odpowiednią wielkością uwzględniającą tzw. naddatek funkcjonalny, - mocną i elastyczną podeszwą, - szerokim przodem (umożliwiającym ruchy palców), -sztywnym napiętkiem, zapewniającym stabilizacje pięty, - wygodnym, szerokim i niezbyt wysokim obcasem, - nie uciskającym stopy wierzchem, - dostosowaniem do pory roku, pogody,
-
ćwiczenia korekcyjne, które wzmacniają mięśnie stóp, np: chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i podnoszenie palcami stóp drobnych przedmiotów z podłogi.
Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy:
-
unikać ubierania małego dziecka w ciasne śpioszki, skarpetki czy buciki – niemowlę musi mieć zapewnioną możliwość swobodnego poruszania stópkami, gdyż stymuluje to rozwój mięśni stopy; krępujące ubranka unieruchamiają stopy dziecka, a mięśnie stóp pozbawione ruchu stają się słabe, co sprzyja rozwojowi płaskostopia;
-
podczas przewijania czy przebierania niemowlęcia można bawić się z nim delikatnie, łaskocząc podeszwy stóp – powoduje to odruchowe zgięcie paluszków, co jest dobrym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie stóp;
-
unikać przekarmiania dziecka i rozwoju nadwagi – otyłość, nie sprzyja zdrowiu, a nadmiernie obciążając stopy, często jest przyczyną rozwoju płaskostopia;
-
nie żałować pieniędzy na zakup dobrze dobranych butów, zwłaszcza dla dzieci stawiających swe pierwsze kroki.
|